2012 Január 24-én „A Gangesz és a Duna, ahogy a magyar és az indiai gyermekek belső világában megjelenik” címmel gyerekrajz-kiállítás nyílik a budapesti Kossuth Klubban. A tárlat a rajzokon keresztül egy hónapon át enged bepillantást az indiai és magyar gyerekek elképzeléseibe egymás nagy folyóiról. (Lásd az összes pályamunkát lejjebb, bejegyzésünk galériáiban)
Az esemény akár kísérletként is felfogható: hogyan viszonyulunk más kultúrákhoz, az ismeretlenhez, és hogyan magyarázzuk meg magunknak a hasonlóságokat és különbségeket. A kísérlet magva két, egymásra reflektáló gyermekrajz-pályázat, egy indiai és egy magyar.
A Delhi Magyar Tájékoztatási és Kulturális Központ 2011 február 10-én, Új-Delhiben megrendezett versenyében indiai iskolás korú gyerekek rajzoltak, festettek „Európa folyójáról”, a Dunáról. A szervezet harminchat éve rendre meghirdeti „On the Spot” elnevezésű pályázatát 5-18 éves tanulók számára. Az idei felhívás 25 helyi iskolának szólt, akik egyenként 10-10 főt nevezhettek be. Végül 10 iskola 105 tanulója vett részt a megmérettetésben, akik a 6-16 éves korosztályból kerültek ki. Semmilyen speciális ismeretük nem lévén, a szervezők képeket és egy kisfilmet mutattak a gyerekeknek a folyó által érintett országokról, illetve egy minikiállítást is megnézhettek a verseny helyszínéül szolgáló Kulturális Központ épületében. Ezt követően születtek meg az alkotások.
A rajzpályázat indiai fordulója
A három óra alatt készült versenymunkákat a Shankar Nemzetközi Gyermekrajz Verseny szakértői bírálták el, melyeket öt korcsoportra bontva díjaztak (6-7-8; 9-10; 11-12; 13-14; 15-16 évesek). A nyertesek áprilisban, egy átadó ünnepség keretein belül kapták meg jutalmukat.
Tizenhét nyertes darab, Kovács Tibor, a Kulturális Központ igazgatója közbenjárásával, egy rövid időre az Agrához került. A rajzok minőségére, a képi megfogalmazások egyediségére csodálkozva, a Társaság egy megosztott kiállítás mellett döntött. Az országházat hagymakupolákkal viszontlátva arra gondoltunk, érdekes lenne tudni, a magyar gyerekek hogyan festenék meg mondjuk a benáreszi lépcsőket.
A Mérei Ferenc Fővárosi Pedagógiai és Pályaválasztási Tanácsadó Intézettel együttműködésben, Hogyan képzeled el a Gangeszt? címmel mi is rajzpályázatot írtunk ki a budapesti iskolák számára, november 15-én. Ennek leadási határideje 2012 január 9, a zsűrizés pedig 13-án történik majd. A döntnökök Magyar József festőművész, Bakos Tamás grafikus, valamint Varga Ferenc pedagógiai szakértő lesznek.
A 15 éves Mohit díjnyertes munkája
A nyertes munkákat az indiai rajzokkal együtt 2012 január – februárjában állítjuk ki az Agra központjában, a budapesti Kossuth Klubban. Mivel 2012 az Indiát is megjárt nagy kutatónk, Kőrösi Csoma Sándor halálának 170. évfordulója is, a pályázat, a kiállítás és a rendezvények szervezésében a Csoma Szobája Alapítvány nyújtott segítséget.
A január 24-én, 18 órakor kezdődő megnyitó nem csak a magyar pályázat eredményhirdetése lesz, de egy előadássorozat első, programadó rendezvénye is. A kiállítás ugyanis a kulturális interpretáció belső folyamatának sokrétűségét állítja középpontba. Hogyan értelmezi magának a világot, milyennek lát más tájakat, más kultúrákat a gyermek, aki még saját kultúráját is épp csak „tanulja”? Mi ragad meg egy európai és egy indiai gyereket a másik világából, mi lesz ismerős neki, és miért éppen az?
Bár a mai információáradat szabadnak és határtalannak tűnik, mégis léteznek korra, nemre, de egyes kultúrákra is jellemző megismerési módok, ahogyan a kifejezés módjai is változatosak. Éppen ezért nem csak az érdekes, a gyerekek hogyan értették meg és hogyan fejezték ki azt, amit a Dunáról vagy a Gangeszről tudnak, de az is, hogy mi mit látunk bele ezekbe a képekbe.
A kísérlet tehát ránk, nézőkre is vonatkozik, hiszen a kiállítás kapcsán nekünk nyílik lehetőségünk a világ két szegletébe egyszerre bepillantást nyerni. Ehhez segítségül egy hat előadásból álló sorozatot indítunk útnak, amik egyfelől a gyermekrajzok pszichológiájával, másfelől a Gangesz kultúrtörténetével foglalkoznak. Az előadások három alkalommal kerülnek megrendezésre. A program a következő:
2012 Február 3, Péntek
- 18.00- 18.50 Gyermekrajzok pszichológiája I.
A gyermeki fantázia teremtette képek (az óvodáskorú gyermekek rajzi világa)
Előadó: Dr. Göbel Orsolya
- 19.00- 19.50 A Gangesz kultúrtörténete I.
Előadó: Dr. Radnóti Alice
2012 Február 10, Péntek
- 18.00-18.50 Gyermekrajzok pszichológiája II.
Gyermekrajzok, kamasz-művek szimbólumvilága – utak a Gangesztől a Dunáig
Előadó: Dr. Kárpáti Andrea
- 19.00-19.50 A Gangesz kultúrtörténete II.
Előadó: Dr. Radnóti Alice
2012 Február 21, Kedd
- 18.00-18.50 Gyermekrajzok pszichológiája III.
A gyermekrajzok tudományos elemzésének módszerei
Előadó: Dr. Vass Zoltán
- 19.00- 19.50 A Gangesz kultúrtörténete III.
A helyszín India. Az On The Spot című riportműsor (Spektrum TV) benáreszi epizódjának vetítése, a műsor készítőinek ajánlásával
A kiállításra és az előadásokra gyakorlatilag mindenkit várunk, a kutatóktól, műértőktől kezdve, szülőkön és érdeklődőkön, tanárokon és osztályokon át egészen a gyerekekig. Az előadások hangvétele és nyelvezete az érdeklődő közönséghez igazított, és ami nagyon fontos, a rendezvénysorozat egésze ingyenes.