Az UNESCO által is elismert gyökérhidak Mawlynnong környékén a Ficus elastica fa hajlékony gyökereiből fonódnak össze, megfelelő emberi irányítással
Kohima India egyik legvadregényesebb államának, Nágaföldnek a központja. Eredeti neve Kewhira, melynek jelentése „a föld, ahol a Kewhi virág nő”. A százezer lakosú várost főként a nága Angami törzs tagjai lakják, de keveredik itt Északkelet-India szinte minden népcsoportja. Ennek a kulturális sokszínűségnek látványos eredménye a város piaca, ahol az élelmiszer-alapanyagok végtelen tárháza fogadja a látogatót. Kapható itt a térségben termő szellemcsili (bhut jolonkia), amely a világ egyik legerősebb csípőspaprikája, de megtaláljuk itt a törzsi konyha elengedhetetlen alapanyagait, szokatlan húsokat és mindenféle lárvákat árusító standokat is.
A Nága-hegységben megbúvó településen a 19. század második felében a brit hadsereg alakított ki katonai központot. A II. világháborúban Kohima volt a legnyugatibb pont, ameddig a japán csapatok előrenyomultak Brit Indiával szemben. A várost egy darabig elfoglalták ugyan a japánok, de az 1944. április 4-én kirobbanó ütközetben a britek két hónap alatt visszafoglalták a területet. A hosszan tartó és sok áldozatot követelő csatában a város jelentős része elpusztult. Az esemény mementója a katonai temető, ahol 1420 elesett katona nyugszik. India függetlenné válása után a terület Asszámhoz tartozott, de a függetlenségüket nagy becsben tartó nágák megküzdöttek szabadságukért és 1963-ban teljes értékű, független állammá alakultak Indián belül.
Khoima látképe a magasból, Nágaföld, India. Fotó: Agra archívum.
Nágaföld sokáig a fejvadász-törzseiről volt hírhedt. A hagyománykövető harcias törzsek párválasztó rituáléjának részeként a férfi ajánlott fel az ellenséges törzstől szerzett trófeát a kiválasztott feleségjelöltnek. Bár az angolok betiltották ezt a szokást, még a huszadik század közepén is volt rá precedens. Ezek után szinte meglepő, hogy az állam az indiai kereszténység egyik fellegvára. A lakosság több, mint 90 százaléka vallja magát kereszténynek, ami a 19. században kezdődő baptista térítés eredménye.
A 21. századi Kohima már nem sokban különbözik India hasonló méretű hegyivárosaitól, de a törzsi kultúra mélyen gyökerezik a térségben. A város közelében lévő települések – például Khonoma – még őrzik a hagyományos építészetet és kézművességet, ami jól szemlélteti, hogy India milyen sokszínű ország.
Az UNESCO által is elismert gyökérhidak Mawlynnong környékén a Ficus elastica fa hajlékony gyökereiből fonódnak össze, megfelelő emberi irányítással
Cangpo, Brahmapurta, Dzsamuná – három ország, három világvallás, egy folyó. A buddhista, a hindu és az iszlám világban is kiemelkedő jelentőségű folyó, amelynek teljes hossza 4000 kilométer
A Khászí-hegység déli oldalán megbújó Csérrapundzsí (Cherrapunji) apró, de gazdag otthona a természet szépségeinek és a helyi törzsi kultúrának.