Burma

Az első kép, ami Burmáról az emlékei közt keresgélő utazó eszébe jut, minden bizonnyal Bagan, naplementekor. Az Iravadi-folyó keleti partján, egy ligetekkel tarkított síkság párás levegőjében, melyet a láthatáron hegyek koszorúznak, templomtornyok és -kupolák mutatnak az ég felé, ellentmondást nem tűrően, és időtlenül. A sztúpák lépcsőzetes tetői a megvilágosodás fokozatait jelképezik: annak az ösvénynek a térképéül szolgálnak, melyet bejárva az ember eljuthat valódi önmagához. Nos, képzeljük el, hogy van egy ország, ahol mindenütt ilyen sztúpák emelkednek, bukkannak elő itt is-ott is a tájból, időnként még a nagyvárosok épületei közt is ezek köszönnek vissza: egy ország Délkelet-Ázsia szívében, amelyet járva az utazó úgy érezheti – akár a nyüzsgő metropoliszok utcai forgatagában, akár az aranypagodák csöndes árnyékában letelepedve –, hogy végre-valahára legalábbis közel jutott önmagához. Itt nincs meg Tibet zabolátlan vadsága, sem Kína felfoghatatlan távolságai, számunkra szokatlan léptékei, és mégis, mindkettőből ízelítőt kapunk, de kedvesen, emberközeli módon, befogadhatóan. Félig-meddig mesevilágba lépünk: a még háborítatlan dzsungelek ura a tigris és a leopárd, gyermekkorunk képzeletének fenevadjai; itt még munkára fogják az elefántokat, amelyeket mi legfeljebb rácsok mögötti látványosságként ismerünk; kókuszpálmák és gumifák nőnek az útszélen; és hatalmas rododendron-virágok pompáznak a szivárvány színeinek minden elképzelhető árnyalatában. Burma egésze úgy hat az ide érkező utazóra, akár egy sztúpa látványa: felpiszkálja a bennünk élő gyermeki kíváncsiságot, és – talán anélkül, hogy minden részletét értenénk – pusztán szépségével is figyelmeztet arra, hogy az általunk ismerten és megszokotton túl létezik egy egészen más világ.

Főváros: Nepjida

Terület: 676 552 km²

Becsült népesség: 53 260 000

Beszélt nyelvek: burmai

Hivatalos pénznem: kyat (  1 HUF = 3,84 kyat )

Időeltolódás Magyarországhoz képest:  + 5 óra

Elhelyezkedés, természeti adottságok

Mianmar, a korábban Burmának nevezett ország Délkelet – Ázsiában fekszik, szomszéd országai Banglades, India, Kína, Laosz és Thaiföld, délen az Andamán – tengerrel és a Bengáli öböllel határos.

Területének nagy része hegyekkel borított, nyugati és keleti határán is hegyvonulatok emelkednek, termékeny síkság csak az ország déli részre jellemző. Legfőbb folyói az Iravádi a Szalven és a Mekong. Az ország legmagasabb pontja Hkakabo Razi, 5881 méterrel. Az ország szeizmológiai szempontból a földrengésveszélyes területek közé tartozik.

Mianmar közel felét sűrű dzsungel borítja, legjeletősebb fái a tikfa, bambusz, mangrovepálma, kókuszpálma, vasfa és a gumifa. Magasabb területeken tölgy és fenyőfélék borítják a tájat. A dzsungelekben elterjedt a tigris és a leopárd, északi részeken pedig az orrszarvú, szarvas, bölény, vaddisznó és az elefánt.

Burma (Mianmar) gazdasága

Az erdőkben zajló rablógazdálkodás komoly károkat okozott Mianmarban, ez részben annak köszönhető, hogy egyik legjelentősebb import cikke a tíkfa. Az ország viszonylag gazdag ásványkincsekben, ám azok kitermelése még fejletlen. Mezőgazdasága jelentős, fő terménye a rizs, kukorica, dohány, földimogyoró és a gyapot.

Mianmarban szigorú gazdasági szabályozás van érvényben, így az országban minden nyugati termék tiltott, ezért Thaiföldről és Kínából csempésznek be számos terméket, például a Coca Colát. Ennek megfelelően természetesen a csempészárú nagyon drága.

Burma (Mianmar) vallása és kultúrája

Burma lakosságának többsége burmai, de sok a  khmer, tai, indiai, kínai vagy bengáli származású. Az emberek nagy része, majdnem 90 %-a buddhista, a maradék animista, muszlim, hindu vagy keresztény.

Részben a társadalmi kötelezettség nyomására szinte minden mianmari férfi életében legalább kétszer bevonul szerzetesnek. Először hétéves korában, majd huszonegy éves kora körül. A lakosság nagy része hagyományos öltözéket visel, így például a férfiak bő derekú, összeköthető szoknyát, longyit hordanak.

Burma (Mianmar) - társadalom, történelem

Az ország nevét 1989-ben változtatták Burmáról Mianmarra, de a demokratikusan megválasztott parlament soha nem hagyta jóvá a módosítást. Ezért találkozhatunk még ma is mindkét elnevezéssel.

Jó tudni

  • Tilos a gyülekezés és a tüntetés bármilyen formája. A rendszer legkisebb kritikája is szigorú megtorlást von maga után.
  • A kábítószer csempészésért kiszabható büntetés 15 év fegyháztól a halálbüntetésig terjed.
  • A homoszexualitást, pornográfiát, prostitúciót szigorúan tiltja a törvény.  
  • Tilos a fegyveres erők tagjait, létesítményeit fényképezni. 
  • Gyakran a fontosabbnak ítélt infrastrukturális elemek (pl. hidak) fényképezése is tiltott.
  • Tilos a védett állatok kivitele az országból és súlyos börtönbüntetést von maga után.
  • Külföldi állampolgárok bejelentési kötelezettség nélkül vihetnek be 2000 dollárt meg nem haladó készpénzt. Az ezt meghaladó összeget - valamint a bevinni tervezett ékszereket, elektronikai termékeket, fényképezőgépeket - a határon be kell jelenteni.
  • Antik vagy archeológiai jelentőségű tárgyak kivitele tilos. Kizárólag arra felhatalmazott helyen vásárolt - és megfelelő tanúsítvánnyal ellátott - ékszer, ezüsttermék kivitele engedélyezett.
  • Tilos az országból - bármilyen címletben - kivinni a helyi fizetőeszközt (Kyat). 
  • A templomokba, kolostorokba való belépés előtt mindenfajta lábbelit, valamint a zoknit, harisnyát is le kell venni, a belépés kizárólag mezítláb engedélyezett.
  • A  vallási épületek meglátogatása rövidnadrágban és rövid ujjú pólóban tilos.
  • A csapvíz csak forralva iható, javasoljuk a palackozott víz fogyasztását.
  • Mianmar jelentős része hermetikusan el van zárva a külföldiek elől.
  • A gazdasági embargónak köszönhetően Mianmarban semmilyen külföldi bank nem működik. 
  • Az országban néhány luxushotelt leszámítva a hitelkártyák is teljesen használhatatlanok, így aki ide utazik, az kénytelen készpénzre hagyatkozni.
  • Sokan beszélnek angolul.
Bejegyzés megosztása: