A Himalája árnyékában: Tadzsikisztán - Pamír

16 nap Közép-Ázsia kulturális- és természeti kincseskamrájában Nagy Sándor városától a pamíri hágókig

16 nap / min. 20 fő
1. nap: Elutazás Közép-Ázsiába

Indulás az délutáni órákban, isztambuli átszállással Tádzsikisztánba.

2. nap: Első lépések a Selyemúton: Dusanbe

Isztambuli átszállással érkezünk Dusanbéba. Pihenés és reggeli után első benyomások a sokszínű tadzsik mindennapokról, amelyekben az évezredes múlt összefonódik a legmodernebb jelennel. Délután felkeressük a Mehrgon-bazárt, a város legnagyobb keleti piacát: igazi Selyemút menti hangulat! Szállás: Dusanbe.

3. nap: A buharai emír határerődjében

Fejest ugorva a Selyemút világába: elutazunk Hisszárba, a buharai emír keleti határerődjébe. Az egykori hatalmas várának csak a kapuja maradt meg, azonban a város különleges emlékei közé tartozik még a Szangin-mecset, a különleges Medresze-i kuhna, illetve a karavánszeráj is. Szállás: Dusanbe.

4. nap: A Csilucsor-Csasma szent hévízeinél

A magashegyi Fakhrabad-hágón átkelve, az ország legszentebb iszlám helyére utazunk, Csilucsor-Csasma hévízekhez, melyek évezredekig éltették a dél-tádzsikisztáni sivatagos vidéket. Az út során több alkalommal megállunk megcsodálni a keletre elterülő Pamír többezer méter magas hegyeit. Szállás: Saartuz.

5. nap: Az ókori európai civilizáció egyik legtávolabbi határvárosában

Reggeli után felkeressük az ókori európai civilizáció egyik legtávolabbi határvárosát. Az Afganisztánnal szemben fekvő Takhti-Szangin romvárosa a legkeletibb olyan Alexandria, mely még az ókorban elpusztult. Területén került elő a világhírű „Oxus-kincse”, amely több mint 200 arany és ezüst tárgyból állt. Továbbhaladva, a tadzsik iszlám építészet egyik korai emlékét látogatjuk meg Mazori-Sárifban. Szállás: Saartuz.

6. nap: A Pamir sziklafalai között

Folytatva utazásunkat az ország déli szélén, először Adzsina-Tepe romjainál állunk meg, ahol egy buddhista monostor feltárása során megtalálták Közép-Ázsia legnagyobb fekvő Buddha-szobrát. Innen utunk a Pamír sziklafalai közé vezet, az ősi Selyemút hágóit követve. Így jutunk el a 10–11. században virágzó Hulbuk városáig, melynek helyreállított falain belül paloták, medreszék és mecsetek maradványai láthatjuk. Szállás: Kulyab.

7. nap: Időutazás Kalai-Khumb-ba

Egyre beljebb hatolva az eget-érő hegyláncok közé, különleges népcsoportok országrészébe jutunk, egyedülálló viselettel, nyelvvel és építészettel. Az érintetlen természet és a páratlan kultúra fantasztikus időutazást élményét nyújtja! Szállás: Kalai-Khumb.

8. nap: A Szagirdást-szurdokban

Átvágva a Nyugat-Pamír hágóin folytatódik az időutazás: mesebeli Szagirdást-szurdok, havas csúcsok, eldugott festői falvak. Szállás: Dusanbe.

9. nap: A Nagy Sándor-tó partjainál

A mai napon a vadregényes Zeráfsán-hegység szívébe utazunk, a 2295 m tengerszint felett fekvő Iszkander-kül (Nagy Sándor-tó) partjaira, csipkézett hegygerincek és páratlan szépségű és tisztaságú vízesések környezetében térünk nyugovóra. Szállás: Iszkander-kül.

10. nap: Pendzsikent szentélyei

Az ősi Szogdiána múltjába kirándulunk: elsőként a UNESCO világörökség listáján szereplő, őskori Szárázm maradványait keressük fel, következőként pedig a szentélyeiről, freskóiról és tragikus sorsáról ismert Pendzsikentbe látogatunk el. Szállás: Pendzsikent.

11. nap: A Fergána-völgyben

Reggeli után átkelünk a vadregényes Sahrisztán-szoroson, a fűszereiről, színes kerámiairól és különleges selyemviseleteiről híres Fergánába. Az előző nap romvárosai után egy pezsgő életű, ősi keleti város utcáin veszünk el. A Selyemút fontos megállójaként Isztrávsán – az egykori Kiropolisz – Tádzsikisztán egyik legősibb városa, hatalmas erődjének romjaival, medreszékkel, mauzóleumokkal és mecsetekkel. Szállás: Isztrávsán.

12. nap: Nagy Sándor nyomában Khodzsentbe

Délelőtt városnézés Isztrávsánban, az egyik legnyüzsgőbb fergánai piac felkeresése, majd továbbutazás Nagy Sándor nyomában Khodzsentbe. A város Arbab-palotájában zárták le a polgárháborút 1992-ben és alkották meg a ma is érvényben lévő nemzeti zászlót. Szállás: Khodzsent.

13. nap: Khodzsent környékének ősi kisvárosai

A délelőtt folyamán körutazást teszünk Khodzsent környékének ősi kisvárosaiba, Konibodomba és Iszfarába. Az előbbi Fergána kiemelkedő oktatási központja volt, melynek emléke a most is álló három 16. és 19. század között épült medresze, míg az utóbbiban napjainkig áll a 16. századi, bukharai Sejbanidák alatt épült többkupolás, mecset. A nap csúcspontja egy unikális, Ázsia legrégebbi, fából épült, több mint ezeréves mauzóleuma a hegyek tövében fekvő, Csorkó falucskában. Szállás: Khodzsent.

14. nap: Természeti csodák és visszautazás Dusanbébe

Reggel Sáhrisztán- és Anzob-hágók érintésével visszautazás Dusanbéba. Útközben többször megállunk gyönyörködni a szurdokos út páratlan szépségében. Szállás: Dusanbe.

15. nap: A főváros régi- és új negyedei

Városnézés Dusanbéban: ellátogatjuk a világ legmagasabb zászlótartó rúdjához, mely 165 m magasságával 2011-ben bekerült a Guiness Rekordok Könyvébe. Sétálunk a régi és az új város utcáin, megtekintjük a nemzeti hősnek tekintett, 9–10. század folyamán élt Iszmáil Számáni arannyal borított emlékművét, és természetesen, nem maradhat ki a szőnyegeiről, gyümölcseiről és keleti fűszereiről híres keleti piac sem. Szállás: Dusanbe.

16. nap: hazautazás

Hajnali órákban indulás a repülőtérre és hazaút Budapestre.

Galéria