Főváros: Colombo
Terület: 65 610 km²
Becsült népesség: 17 000 000
Beszélt nyelvek: szingaléz, tamil, angol
Hivatalos pénznem: sri lankia rupia
Időeltolódás Magyarországhoz képest: + 5 óra
Sri Lankát korábban Ceylonnak nevezték, egy könnycsepp alakú sziget az Indiai – óceán északi részén. Indiával az Ádám hídja néven ismert szigetsor köti össze, amely egykor még összefüggő földhíd volt. A sziget központi részét hegység borítja, amelyet lankás dombok és alföldek öveznek. A 2243 méter magas Sri Pada a buddhizmus, az iszlám és a hinduizmus szent helye is, ennek megfelelően nevezik Buddha és Ádám lábnyomának is. Az ország legjelentősebb és leghosszabb folyója a Mahaweli.
Az éghajlat Sri Lankán trópusi, az évi átlaghőmérséklet 26- 30 C fok, a páratartalom magas, meghaladhatja a 80%-ot is.
A lakosság több mint harmadát mezőgazdaság foglalkoztatja. A fő kultúrnövény a rizs, a kúkuszpálma, a tea és a kaucsuk. Sri Lankán számos helyen vannak drága- és féldrágakő-lelőhelyek, zafír, rubin, topáz és akvamarin több tucat lelőhelyen található. A grafit és a csillám világgazdasági jelentőségű.
Az ország hivatalos nyelve a szingaléz és a tamil, de sokan beszélik az angolt is. Egy ősi monda szerint Sri Lanka volt a paradicsomból való kiüzetés után Ádám és Éva lakóhelye.
Az itt élők hagyományos viseletben járnak, a nők szárit, a férfiak és dhotit hordanak.
Minden hónapban, teliholdkor, a poya napokon Sri Lankán munkaszünetet tartanak.
Sri Lanka neve szingaléz eredetű, ,,sugárzó országot” jelent, de az államot régebben a szigettel megegyező néven, Ceylonnak nevezték. Az ország 1948 óta független