Hivatalos név: Marokkói Királyság
Terület: 458 730 km2
Lakosság: 31 120 300 fő (56% városi)
Főváros: Rabat (Ar Ribät)
Szomszédos országok: Spanyolország (Ceuta, Melilla), Algéria, Nyugat-Szahara, északon: Gibraltár
Hivatalos nyelv: arab (egyéb nyelvek: francia, berber)
Hivatalos pénznem: marokkói dirham
Az Észak-Afrika nyugati részén elterülő ország partjait az Atlanti-óceán és a Földközi-tenger mossa. Felszínét a fiatal Eurázsiai-hegység-rendszerhez tartozó Atlasz-hegység vonalatai hálózzák be. Északon a Rif-hegység előterében termékeny parti síkság húzódik. A Rif-hegység dél felé a Szebu-medencére tekint. A 600-1300 méter magas Marokkói-Mezetát keletről a Középső-, az ország legmagasabb csúcsát hordozó Magas- és az Antiatlasz vonulatai határolják. A hegyvonulatok dél-délkelet felé a Szahara sivatagjai felé lejtenek. Az ország legfontosabb folyó a Muluja, a Szebu és a Rbia. Marokkó fekvéséből kifolyólag ellenőrzése alatt tartja a Gibraltári-szorost, csakúgy, mint maga Gibraltár is a szoros északi részén.
Az ország tengerparti része mediterrán éghajlatú, az ország belseje felé egyre inkább a sztyepp körülmények veszik át az uralmat. A szaharai részeken félsivatagi, sivatagi éghajlatok uralkodnak.
Marokkó madárvilága egyedülálló, tovább csak Marokkóban él az úgynevezett argan-fa, amelyből a helyiek olajat sajtolnak.
Az ország etnikai összetétele: arab 65%, berber 34%, egyéb 1%. A vallási megoszlást tekintve csaknem a teljes népesség szunnita muzulmán (99%), csupán 1% keresztény vallású. Államformáját tekintve alkotmányos monarchia. Közigazgatásilag 16 régióra oszlik fel.
Legfontosabb települései Casablanca (nagyobb város, mint Rabat!), Fez, Marrakesh (innen származik az ország neve), Agadir
Világjelentőségű a foszfátbányászata, de jelentős a vas-, az ólom-érc, a kobalt, az arzén és a nikkelérc-bányászata is. Feldolgozóipara fejletlen (autó-összeszerelő üzemek, élelmiszer-, textil-, és vegyipar). A hideg Kanári-tengeráramlás miatt kiemelkedő a halászata és a halfeldolgozása. A növekvő idegenforgalom miatt kézművesipara (gyapjúszőnyegek, bőráruk) virágzásnak indult. A mezőgazdaság napjainkban még igen fontos a lakosság megélhetésében (gabona, rizs, cukor). A Földközi-tenger mediterrán éghajlatú partvidékén kialakult öntözéses, árutermelő mezőgazdaság főként exportra termel (szőlő, narancs, olívaolaj, primőrök). A parafa exportjában egyeduralkodó a világpiacon. A sztyeppterületeken a halfafű termesztése elterjedt. A félsivatagi területeken a nomád állattenyésztés (kecske, juh) a jellemző.
Legjelentősebb kereskedelmi partnerei: Franciaország, Spanyolország, Egyesült Királyság, Olaszország, Németország, Amerikai Egyesült Államok, Szaúd-Arábia.
A legnyugatibb arab ország, Marokkó történelme a föníciai hódítással kezdődött. Ebben az időben, Kr. e. 12. században létesültek a nagy tengerparti városok (Tanger, Szalá, Casablanca). A közel ezer esztendő föníciai fennhatóságnak a római légiók érkezése vetett véget, akik az Kr. u. 1. században a tengerparttól távol eső, belső területeket is meghódították. A nagy változást a keletről érkező új hódító, az arab világbirodalom a 7. századi megjelenése okozta. A 15. században kezdődött a spanyol és portugál hódítás, de az európai nagyhatalmak behatolási kísérletei csak a 20. század elején jártak sikerrel. A mai Marokkót három részre osztották fel, egy része francia, a másik része spanyol gyarmat lett, Tanger pedig nemzetközi terület volt.
Mivel Marokkó mindig is különféle kultúrával rendelkező civilizációk ütközési területe volt, így ma számos eredetű hagyatákkal rendelkezik. Ezek közül az UNESCO az alábbiakat vette fel világörökségi listájára: